Turystyka nadmorska cz. 2

Turystyka nadmorska jest to gałąź geografii, z której to wywodzi się wiele nowych pojęć. Nauka ta jest ściśle związana z nadmorską strefą turystyczna w Polsce i wszelkim zasięgiem jaki wchodzi w jej skład. System rekreacji i turystki nadmorskiej jest wystarczająco ze sobą powiązany. Podstawowe formy aktywności rekreacyjno- turystycznej w nadmorskiej strefie rekreacyjnej w zależności od rodzajów turystyki wygląda następująco turystyka wczasowo- wypoczynkowa, turystyka morska, turystyka miejska, turystyka przyrodnicza itp.

Sam produkt turystyczny aby był jak najbardziej trafiający do konsumentów musi być atrakcyjny pod wieloma względami. Turystyka nadmorska w Polsce jest niezwykle rozwinięta pod wieloma względami m.in. baza gastronomiczna,baza noclegowa,infrastruktura i wiele innych. Potencjał jaki posiada polskie morze oraz tereny nadmorskie zostały dość wyczerpująco wykorzystane. Jednak turystyka nadmorska z roku na rok się rozwija i ma do zaoferowania więcej atrakcji turystycznych. Polska jednak nie jest jedynym przykładem rekreacji nadmorskiej. Główne regiony kształtowania się popytu na wycieczki morskie na świecie to USA & Kanada, Europa, region azjatycki oraz podstawowe destynacje podróży pełnomorskich (Karaiby, Basen Śródziemnomorski, Bałtyk, Alaska, itp. To są już potęgi jeśli chodzi o rynek turystyczny i mają znacznie bardziej wykorzystany potencjał swych terenów nadmorskich. Jednak tu dużą rolę odgrywają finanse włożone przez państwa,które stać na inwestycje turystyczne. Polskie morze ma również swój urok i przede wszystkim klimat,powietrze panujące tam mają lecznicze działanie. Jod świetnie wpływa na wiele schorzeń takich jak m.in. astma,alergia i wiele innych dolegliwości. Polskie plaże różnią się nieco, od innych typów wybrzeży. Sam piasek ma inną strukturę i barwę w porównaniu do innych piasków znajdujących się w pobliżu akwenów. Samo zagospodarowanie terenu nadmorskiego nie świadczy o atrakcyjności danego miejsca. Ochrona przyrody, środowiska odgrywa tu niesamowicie ważną rolę, gdyż ma ona na celu zachowanie potencjału przyrodniczego biosfery. Jeśli środowisko naturalne, byłoby zaburzane wówczas cały urok nadmorskich miejscowości mógłby stracić na wartości. Racjonalne korzystanie z piękna flory i fauny a raczej obserwowania jej powinno współgrać z człowiekiem.

Turystyka nadmorska jest obecnie równie atrakcyjna jak turystyka górska każda ma coś ciekawego do zaoferowania,ale i każda z osobna ujmuje czym innym. Jednak zawsze znajdą się zwolennicy gór lub morza. Jedni wolą spędzać czas spacerując po górach czy po prostu je widzieć, a inni wolą leżeć na gorącym piasku lub spacerować przy zachodach słońca. Dlatego też nie ważne co byśmy robili czy spędzali czas biernie bądź czynnie musimy sobie zdawać sprawę z tego,iż turystyka jest bardzo ważnym aspektem w życiu każdego człowieka. Rodzimy się z instynktem poznawczym ,odkrywczym dlatego tez człowiek od zarania dziejów lubi iść ,jechać w nieznane co w dopiero pod koniec XIX w. było nazwane turystyką.